Tryptyk projektów studenckich inspirowanych historią Zielonej Góry i okolic oraz charakterystyką miejsca. Dzieła powstały w zaraniu jako dyplomowe projekty scenograficzne studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. 

Tryptyk projektów studenckich inspirowanych historią Zielonej Góry i okolic oraz charakterystyką miejsca. Dzieła postały w zaraniu jako dyplomowe projekty scenograficzne studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W koprodukcji ze studentami i dyplomantami Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz profesjonalnymi tancerzami powstały dwa spektakle oraz jeden wideoklip.

Projekt powstaje w ramach Przestrzeni Sztuki. Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

WIŁY
Spektakl studencki w konwencji teatru tańca. Inspirację dla scenografii do projektu stanowi mitologia słowiańska i opisywane w niej Wiły – efemeryczne nimfy żyjące na polach, ukrytych głęboko w leśnej gęstwinie. Ubrane w zwiewne szaty, oddawały się ekstatycznemu tańcowi, w który wciągały napotkanych ludzi. Śmiałkowie nie zdawali sobie sprawy, że już nigdy nie wydostaną się z zaklętego kręgu, zostaną ,,zatańczeni” na śmierć. Praca nad projektem stała się poszukiwaniem związków pomiędzy kulturą starosłowiańską, a współczesną kulturą. Wiły powstawały z dusz młodo zmarłych kobiet-samobójczyń, które nie zdążyły jeszcze wyjść za mąż. Zmieniały się wtedy w półboginki, zawieszone na granicy dwóch światów – życia i śmierci, posiadały moc władania naturą oraz nieskończoną energię. Powiązane z przyrodą, pozostawały w wiecznym ruchu, przyjmując często postać wirów powietrznych.

ZAŚWIATY
Spektakl studencki w konwencji teatru tańca. Scenografia inspirowana jest powieścią nominowaną w 2020 roku do nagrody Nike – „Zaświatami” Krzysztofa Fedorowicza. Dotyka ona tematu świadomości miejsca, historii Zielonej Góry i okolic w poetyckim ujęciu.

ZDUMIENIE
Wideoklip studencki z udziałem profesjonalnych tancerek. Inspirowany wierszem „Zdumienie” Wisławy Szymborskiej, przedstawia postać w kontekście trzech różnych przestrzeni. Światy technologii, natury i ludzkiej materialności przeplatają się, a człowiek ukazany jest jako jedno z wielu stworzeń wplecionych w strukturę świata.


Premiera: 26 listopada 2021 r.

 

ZAŚWIATY
inspirowane powieścią „Zaświaty” Krzysztofa Fedorowicza

opieka reżyserska - Robert Czechowski

scenografia - Natalia Kranz

choreografia - Olga Bury, Agnieszka Kramarz, Marek Szajnar

kostiumy - tancerze

opracowanie muzyczne - tancerze

opiekun artystyczny: dr Sylwia Hefczyńska-Lewandowska

opiekun merytoryczny: prof. Piotr Tetlak


Obsada:

Olga Bury / Agnieszka Kramarz

Marek Szajnar

 

Czas trwania: ok. 25 minut

 

WIŁY
inspirowane mitologią słowiańską

opieka reżyserska - Robert Czechowski

scenografia - Lidia Stachowska

choreografia - Ewelina Cieśla we współpracy z tancerkami

kostiumy - tancerze

opracowanie muzyczne - tancerze

opieka merytoryczna - prof. Piotr Tetlak

opiekun artystyczny - dr Sylwia Hefczyńska-Lewandowska


Obsada:

Martyna Hickiewicz

Agnieszka Kramarz

Sabina Letner

Judyta Pakulska


Czas trwania: ok. 25 minut

 

ZDUMIENIE
wideoklip inspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej

koncepcja, scenografia, muzyka - Agata Wala

charakteryzacja - Agata Wala, Michalina Musiał

zdjęcia i montaż video - Kamil Derda

mastering muzyki - Filip Wyrwa

opieka merytoryczna - prof. Piotr Tetlak

opieka techniczna - Krzysztof Urban

 

Obsada:

Magdalena Czarny

Lena Anna Bałaga


Czas trwania:
około 3 min

 

Zdjęcia: Marta Bojarska-Langner, KADR Kamil Derda