SAMOTNY ZACHÓD, maj 2024

MAJOWA PROMOCJA - BILETY NA SPEKTAKL tylko 45 zł!

SAMOTNY ZACHÓD

Utwór McDonagh'a poraża Czechowowską melancholią i mrocznym humorem rodem z filmów Quentina Tarantino, ma w sobie również wiele z klimatu Twin Peaks. Tej piorunującej mieszance nastrojów nie sposób się oprzeć. Serdecznie zapraszamy!

17.05.2024 • PIĄTEK • godz. 19:00

18.05.2024 • SOBOTA • godz. 19:00

Niezwykłe odkrycie Papugi
NIEZWYKŁE ODKRYCIE PAPUGI

Pełen kolorów i muzyki spektakl z pięknymi kostiumami i ważnym przekazem dla Dzieci. To wzruszająca historia o odwadze, wytrwałości i sile młodego głosu w społeczeństwie. Spektakl uczy Dzieci, że warto wierzyć w siebie, swoje marzenia i ufać swoim przeczuciom – czasami na przekór głosom dorosłych.

18.05.2024 • SOBOTA • godz. 16:00

SPEKTAKLE DLA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI:

16.05, 17.05 - godz. 10:00

Przedstawie Ci tatę, marzec 2024
PRZEDSTAWIĘ
CI TATĘ

Wyobraź sobie, że Twoja jedyna, ukochana córka przedstawia Ci narzeczonego, o którym wiesz coś, czego ona nie wie (i z czego na pewno nie byłaby zadowolona)? Nie możesz jednak ujawnić tej wiedzy, bo wówczas i Twój sekret ujrzałby światło dzienne…

24.05.2024 • PIĄTEK • godz. 19:00

25.05.2024 • SOBOTA • godz. 19:00

26.05.2024 • NIEDZIELA • godz. 18:00

Tymoteusz wśród ptaków, czerwiec 2024
TYMOTEUSZ WŚRÓD PTAKÓW

Zapraszamy Dzieci na barwny, zabawny spektakl do świata misia Tymoteusza! To przedstawienie z zacięciem musicalowym, rozfruwanymi lalkami ptaków i pięknymi kostiumami! Opowieść o tym, że nawet mały miś może stać się odpowiedzialny za kogoś jeszcze mniejszego od siebie. Bajka w bardzo ciepły i mądry sposób uczy najmłodszych empatii.

01.06.2024 • SOBOTA • godz. 16:00 / AD, PJM*

* Spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy

02.06.2024 • NIEDZIELA • godz. 12:00

SPEKTAKLE SZKOLNE i PRZEDSZKOLNE
4.06, 5.06, 6.06 • godz. 09:30 i 12:00

previous arrow
next arrow

MAJOWA PROMOCJA na spektakl "Samotny zachód" 17 i 18 maja!

W najbliższy weekend (w piątek i sobotę) zapraszamy Państwa do teatru na Samotny zachód  w reżyserii Roberta Czechowskiego. W te dni mamy dla Państwa...

Czytaj więcej...

Miś Tymoteusz zaprasza na Dzień Dziecka do Lubuskiego Teatru!

1 i 2 czerwca (w sobotę i niedzielę) serdecznie zapraszamy całe rodziny na świętowanie Dnia Dziecka w Lubuskim Teatrze! Tymoteusz wśród ptaków - to...

Czytaj więcej...

"Koncert wiosenny" 16.05.2024 - odwołany

Uprzejmie informujemy, że "Koncert wiosenny" organizowany przez Polska Scena Muzyczna Jerzy Wolniak, zaplanowany na 16.05.2024 o godz. 19:00 w...

Czytaj więcej...

Dzień Dziecka w Lubuskim Teatrze potrwa cały czerwiec!

Z myślą o naszych kochanych Najmłodszych Widzach przygotowaliśmy repertuar nie tylko na Dzień Dziecka, ale na cały czerwiec. Świętujmy Dzień Dziecka...

Czytaj więcej...

Lubuski Teatr - #TeatrDostępny

Stowarzyszenie Przyjaciół Lubuskiego Teatru, które działa przy Lubuskim Teatrze od 2015 r., w bieżącym sezonie realizuje projekt pn. Teatr dostępny przy...

Czytaj więcej...

REPERTUAR na maj i czerwiec

Przed nami dwa przedwakacyjne miesiące, pomału kończące sezon artystyczny 2023/2024. Przygotowaliśmy na ten czas bogaty repertuar, w którym znalazło się aż 8...

Czytaj więcej...

Nasze spektakle

Samotny zachód

Niezwykłe odkrycie Papugi

Przedstawię ci tatę

Samolub

Pałac

Tymoteusz wśród ptaków

PRZY PRZY

Szczęściarze

Sztuka

Dziewczynka z zapałkami

POP!

Przygody Don Kichota

„Misterium buffo” jest najgłośniejszym i najbardziej emblematycznym, sztandarowym niejako przedstawieniem Daria Fo, człowieka teatru, aktora, reżysera i dramaturga, laureata literackiego Nobla (1997).

Kilka komedii Fo wystawiono w ostatnich latach w Polsce (nawet w Teatrze Telewizji).

Jednak ten tekst – powtórzmy – najważniejszy w dorobku twórcy, wystawiany w całym świecie, (według danych włoskiej agencji autorskiej w ciągu 45 lat od premiery osiągnął zadziwiającą liczbę 5.000 przedstawień) – jest w naszym kraju zupełnie nieznany. Opowiada – w sposób komiczny, sięgający kulturowych tradycji karnawału i błazenady – fragmenty Świętej Historii. Spektakl był swego czasu obiektem polemik: zarzucano mu nawet bluźnierstwo, choć tekst jest pełen miłości i podziwu do bohatera większości opowieści – Jezusa z Nazaretu.
Powodem ataków była zapewne krytyka doczesnego kształtu zinstytucjonalizowanej religii, uwikłanej we władzę ziemską i eksponującej bogactwo i splendor.

Dziś – w czasach papieża Franciszka – dawna krytyka Fo uzyskuje nieoczekiwanie propapieski wymiar. Największym i niezwykłym walorem tekstu i przedstawienia, które można na jego podstawie zrobić, jest niezwykły splot komizmu i wzruszenia, przyziemnej ludzkiej miary i nadludzkiej siły świętości, sacrum i profanum: poruszający i ludzki wymiar transcendencji.

– Pamiętam pewną procesję we włoskim miasteczku. Głównym jej elementem była wielka, ciężka figura, którą niosło chyba ze 30 mężczyzn. Zatrzymali się na głównym placu, postawili figurę i przysiedli na drągach. Zapalili papierosy, ktoś poszedł napić się wody z fontanny, ktoś przyniósł wino z baru. Siedzieli wokół niej i po prostu odpoczywali. Uświadomiłem sobie, że tamtejszy bóg lubi ludzi i patrzy z sympatią na to, co sprawia im przyjemność. Skojarzyłem to sobie z dominującym w Polsce bogiem, który lubi, jak się go błaga, prosi, przeprasza i na jego oczach cierpi. Kontrast między tamtą wesołą religią a tutejszą cierpiętniczą zrobił na mnie duże wrażenie. Uświadomiłem sobie, że z tamtej tradycji wywodzi się Misterium buffo Dario Fo – mówi Lech Raczak.


Realizatorzy:
Przekład i reżyseria: Lech Raczak
Muzyka: Paweł Paluch
Kostiumy: Ewa Tetlak
Obsada: Małgorzata Walas-Antoniello, Wojciech Siedlecki, Janusz Stolarski,
Paweł Stachowczyk, w roli Anioła – Paweł Paluch/Katarzyna Klebba zdjęcia: Maciej Ćwiek – Studio Mansarda
Projekt plakatu: Michał Sobański