Co się stanie, jeśli farsa spotka się z komedią dell’arte? Otóż zdarzy się „Związek Otwarty”. Ten uznany i dowcipny tekst o małżeństwie napisało… małżeństwo. Ot, takie piękne, artystyczno-rodzinne połączenie.

Sztuka napisana na dwie głowy. I to jeszcze jakie! Małżeńskie. Dario Fo i Franca Rame dzięki Związkowi otwartemu zyskali sławę i poklask – i to nie tylko w rewirach komediowych. Historia przez nich wymyślona do dziś wraca w najrozmaitszych konfiguracjach, pomysłach i scenicznych wyrazach.

W zielonogórskiej realizacji Romana Filipowska i Wojciech Romańczyk dołożyli swoją, młodą wypowiedź do tej opowieści. Niejednoznaczność tekstu noblisty i jego żony podkreśla fakt, że farsa przegląda się tu w stylistyce komedii dell’arte. Fo wraz z Rame pisali Związek dla teatrów ulicznych. Tekst szybko jednak stał się poszukiwany przez tradycyjne sceny. Fabularnym zamysłem, któremu sprzyja dramaturgiczny tok tego spektaklu, jest kpina i zabawa instytucją małżeństwa. Dochodzi do tego żonglerka stereotypami odnoszącymi się do natury kobiet i mężczyzn.

Tytułowy „nowoczesny” związek otwarty, to związek wolnych – tzn. niewiernych sobie – małżonków. Autor trafnie zdiagnozował: „Jeśli otwarty związek dwóch osób ma funkcjonować, może być otwarty tylko z jednej strony – po stronie mężczyzny! Bo jak się związek otworzy z obu stron, to powstaje przeciąg!”
Zapraszamy Was na przeciąg małżeński. Nie, nie bójcie się – nie przewieje Was. Raczej prześmieje. Już my o to zadbamy.

 

Twórcy:

Autorzy - Franca Rame, Dario Fo
Tłumaczenie - Aleksander Berlin
Opieka artystyczna - Robert Czechowski
Ruch sceniczny - Paweł Matyasik
Scenografia - Wojciech Stefaniak
Opracowanie muzyczne - Damian-neogenn-Lindner
Inspicjent - Beata Sobicka-Kupczyk

 

Obsada:

Ona - Romana Filipowska
On - Wojciech Romańczyk

 

Premiera spektaklu: 1 grudnia 2018 r.
Czas trwania:
60 minut

ZWIASTUN spektaklu/ Trailer >>

 

Zdjęcia - Bartosz Mirosławski
Projekt plakatu
- Bogdan Stasiak