Kim jest Tancerz – Tancerz mecenasa Kraykowskiego? Wielbicielem, prześladowcą, czy po prostu współczesnym stalkerem? Naznaczony niezwykłą i tajemniczą chorobą – epilepsją – czuje się przez ową świętą przypadłość namaszczony.

Jego relacja z mecenasem, człowiekiem sukcesu i doskonałego porządku świata, rozpięta została pomiędzy miłością a nienawiścią, jednoczesnym wznoszeniem ołtarza i bluźnierczym pragnieniem obalenia. Czyżby to była zależność syn-ojciec, a w ostateczności człowiek-bóg? Wszystko rozgrywa się w transowym rytmie karnawałowego śmiechu, frenetycznego tańca, który stwarza i niszczy. W takim obrazie rzeczywistości nie sposób utrzymać równowagę, oddzielić tonację serio od kpiny. Ale czyż nie jest to niezwykle aktualna wizja świata, który nas otacza? Świata, w którym prawdziwa tragedia natychmiast wykrzywia się w groteskę.

W gombrowiczowskim kościele ludzkim jeden stwarza drugiego, wywyższa i podnosi do godności króla niedotykalnego, by potem – jak króla karnawałowego – dotknąć go i strącić. Nie dajmy się zwieść – pod maską śmiechu i zabawy czai się groza. Jacek Bunsch

Autor: Witold Gombrowicz
Adaptacja i reżyseria: Jacek Bunsch
Scenografia i kostiumy: Natalia Kornecka
Muzyka: Janusz Grzywacz
Plastyka ruchu: Paweł Matyasik
Projekcje: Jacek Katos
Asystent reżysera: James Malcolm
Inspicjentka: Dobrosława Trębacz

Obsada:
Tancerz: James Malcolm
Mecenas Kraykowski: Lech Mackiewicz
Żona: Tatiana Kołodziejska
Doktorowa: Joanna Świrska

fot. Filip Pielesiak

Czas trwania: 75 minut

Premiera: 28 października 2017

Trailer