Teatr Capitol w Lubuskim Teatrze
W niedzielę 20. października Teatr Capitol z Warszawy zagra na naszej scenie 2 spektakle zabawnej komedii "Alibi od zaraz".
W niedzielę 20. października Teatr Capitol z Warszawy zagra na naszej scenie 2 spektakle zabawnej komedii "Alibi od zaraz".
21.10.2024 r. nasz rewelacyjny spektakl “Gusła” w reżyserii Grzegorza Brala zostanie wystawiony na 62. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych: 03. Festiwalu Arcydzieł, który odbywa się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
7 października 2023 roku hucznie i uroczyście otwieraliśmy scenę, której w Zielonej Górze tyle lat brakowało - Teatr Lalek na Placu Teatralnym!
Weekend Seniora z kulturą przedłużamy na cały miesiąc! Do końca października wszyscy Seniorzy mogą nabyć w kasie Teatru bilety w promocyjnej cenie 40 zł na spektakle wystawiane na Dużej Scenie Lubuskiego Teatru.
Z radością przedstawiamy Państwu bardzo bogaty repertuar przygotowany na październik!
W najbliższy weekend na scenie Teatru Lalek zagramy najnowszy spektakl "Norwegia 2.0 Poza siecią" w reżyserii Michała Telegi.
W najbliższą sobotę i niedzielę zapraszamy wszystkich Seniorów do Lubuskiego Teatru na spektakle "Balkon Ordona" w ramach tegorocznej edycji „Weekend seniora z kulturą”!
Historyczna premiera spektaklu - bo tym razem dla dorosłych i młodzieży (a nie dla dzieci) - na nowej scenie Teatru Lalek zgromadziła wczoraj na widowni komplet Widzów!
To już dzisiaj! Serdecznie Państwa zapraszamy na premierę "Norwegii 2.0 Poza siecią", scena Teatru Lalek, godz. 19:00.
Sezon 2024/25 już ruszył i w związku z najnowszą premierą Lubuskiego Teatru oraz planami repertuarowymi 25 września 2024 r. została zorganizowana konferencja prasowa.
Już dzisiaj zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów klas 1-3 szkół podstawowych na dedykowane im spektakle mikołajkowe! 5 i 6 grudnia specjalnie dla Was zagramy na Dużej Scenie Lubuskiego Teatru jedną z naszych najnowszych bajek: "Niezwykłe odkrycie Papugi".
"Słonecznie dziękuję wszystkim Uczestnikom Korowodu!!! Wspólnie wykreowaliśmy pozytywną energię, która przegoniła deszcz! Gratuluję!!!" - napisał Dyrektor Robert Czechowski na facebook'owym profilu Lubuskiego Teatru.
13, 14 i 15 września zapraszamy na Plac Teatralny na ostatnią już odsłonę radosnego i kolorowego 1 Festiwalu Niezależnych Teatrów Lalkowych i Teatrów Formy!
"Przed nami wielkie teatralne widowisko w Szczecinie. O tej sztuce mówi się na arenie międzynarodowej." - napisała w Głosie Szczecińskim Agata Maksymiuk.
W minioną sobotę z radością gościliśmy na widowni zielonogórskiego Teatru Lalek najmłodszych Widzów, którzy przybyli obejrzeć premierę nowego spektaklu dla dzieci pt. "Jestem Ziarnkiem Maku" w reżyserii Anny Wolszczak.
W sobotni wieczór 7.09.2024 r. spod drzwi Lubuskiego Teatru w blasku ogni ruszył w stronę Rynku roztańczony, radosny pochód artystów, szczudlarzy, ogniomistrzów i bębniarzy.
Sezon teatralny 2024/2025 zaczniemy premierą dla dzieci, która odbędzie się już 7 września 2024.
Pierwsza odsłona Festiwalu (17 i 18.08) dosłownie ożywiła teatralnie plac przy Teatrze Lalek w Zielonej Górze. To była wspaniała zabawa! Kolejne fantastyczne wydarzenia teatralne już w najbliższy weekend 31.08 i 1.09.
Przedstawiciele Lubuskiego Teatru: Dyrektor Robert Czechowski i Kamil Derda - koordynator Korowodu Winobraniowego - gościli kilka dni temu w Radiu Index.
W końcówce wakacji zaproponowaliśmy dzieciom w wieku szkolnym pięciodniowe warsztaty. Każdego dnia uczestnicy poznawali teatr od innej strony.
Przedstawiciele lokalnych mediów, którzy przybyli na dzisiejszą konferencję prasową, stali się świadkami historycznej chwili. Porozumienie o artystycznej współpracy, zawarte między Piccolo Theater Cottbus oraz Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, stało się faktem, a dyrektorzy obu tych instytucji – Reinhard Drogla i Robert Czechowski – przypieczętowali je serdecznym uściskiem dłoni.
W Lubuskim Teatrze oprócz spektakli odbywa się na co dzień mnóstwo działań edukacyjnych. W sezonie 2023/2024 odbyło się prawie 120 warsztatów oraz lekcji teatralnych!
Katarzyna Hołyńska, Robert Kuraś, spektakl "Przedstawię ci tatę" i spektakl dla dzieci "Niezwykłe odkrycie Papugi" - głosami Widzów zwyciężyli w tegorocznej edycji Plebiscytu LT "LEONY 2023/2024".
Zaczęło się od tego, że w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru (27.03.2024 r.) zaprosiliśmy na wieczorne warsztaty dorosłych.
Szanowni Państwo, w związku z realizacją programu Przestrzenie Sztuki chcemy ogłosić dla wszystkich młodych, debiutujących, niezależnie działających artystów oraz absolwentów uczelni artystycznych Konkurs na scenariusz i realizację spektaklu kameralnego dla młodzieży.
W Lubuskim Teatrze działy się przez cały sezon rzeczy, które na co dzień nie były może specjalnie widoczne, ale praca twórcza odbywała się na różnych polach. Już drugi sezon odbywały się warsztaty krytyki teatralnej.
Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość, że Lubuski Teatr w Zielonej Górze został wybrany na operatora programu Przestrzenie Sztuki Teatr 2024-2025.
Z przykrością i wielkim smutkiem przyjęliśmy wieść o śmierci Jana Szurmieja – aktora, reżysera, inscenizatora i choreografa - Artysty dobrze znanego nam i naszym widzom oraz miłośnikom teatru w całym kraju.
Z myślą o naszych kochanych Najmłodszych Widzach przygotowaliśmy repertuar nie tylko na Dzień Dziecka, ale na cały czerwiec. Świętujmy Dzień Dziecka wspólnie - zapraszamy do Lubuskiego Teatru!
Przed nami dwa przedwakacyjne miesiące, pomału kończące sezon artystyczny 2023/2024. Przygotowaliśmy na ten czas bogaty repertuar, w którym znalazło się aż 8 tytułów dla Widzów dorosłych (w tym dwa spektakle wyjazdowe na scenach teatrów Jeleniej Góry i Chemnitz) i aż 7 tytułów dla Najmłodszych (wszak zbliża się Dzień Dziecka!).
11 i 12 maja serdecznie zapraszamy Najmłodszych Widzów na dawno niewystawianą piękną bajkę Samolub. To wzruszająca opowieść o Olbrzymie i jego ogrodzie, scenariusz przedstawienia powstał na podstawie The selfish Giant Oscara Wilde’a.
W minioną sobotę pełna widownia Dużej Sceny LT świętowała Międzynarodowy Dzień Teatru! Tę wyjątkową uroczystość rozpoczęła część oficjalna, podczas której Dyrektor Lubuskiego Teatru Robert Czechowski został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Z radością przedstawiamy Państwu nasz repertuar na kwiecień.
Zapraszamy już w pierwszy weekend po Świętach do Lubuskiego Teatru po niezapomniane kulturalne wrażenia!
Trzy dni po oficjalnej premierze Pałacu odbyła się jego premiera studencka (26.03.2024). Wzięli w niej udział studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego, m.in. z Instytutu Filologii Polskiej.
Trwają ostatnie próby do naszej najnowszej premiery - Pałac w reżyserii Roberta Kurasia, którą świętować będziemy Międzynarodowy Dzień Teatru. Przedstawienia premierowe zaplanowane są na przyszły weekend: 23 i 24.03 oraz 26.03 (Premiera Studencka).
13 marca nasze Gusła wybrzmiały na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, spektakl został wystawiony na zaproszenie i w ramach 15 Festiwalu Nowe Epifanie 2024.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przygotowaliśmy wyjątkowe warsztaty dla osób dorosłych, które interesują się teatrem i chciałyby poczuć jego magię we własnym działaniu.
Przedstawiamy Państwu nasz repertuar na marzec - miesiąc, w którym premierą spektaklu Pałac będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Teatru; miesiąc, w którym nasz doceniony na Festiwalu w Edynburgu spektakl Gusła zostanie wystawiony w Teatrze Polskim w Warszawie; miesiąc, w którym z okazji Dnia Kobiet - panie płacą za bilety na nasze marcowe spektakle tylko 45 zł oraz miesiąc , w którym ponownie szeroko otwieramy drzwi teatru dla osób ze specjalnymi potrzebami.
"We wszystkich moich realizacjach występowałem jako aktor, bo bardzo lubię to, co robię. A teraz jest jeszcze lepiej, bo pracuję z dobrym aktorem, który nie marudzi i słucha, co się do niego mówi, więc to zdecydowanie ułatwia pracę (śmiech)..."
Nasi Przyjaciele z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury przypomnieli nam, że właśnie minęło 50 lat od powstania ZOK-u i dokładnie tyle samo lat trwa nasza fantastyczna współpraca!
Z radością informujemy, że w pierwszy weekend marca (1-3.03) w Lubuskim Teatrze zagramy To wiem na pewno - spektakl będący koprodukcją Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze i Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.
6 tytułów dla Widzów dorosłych, 5 tytułów dla dzieci oraz jeden spektakl gościnny Teatru Capitol z Warszawy, czyli łącznie aż 40 przedstawień na naszych 4 scenach - to repertuar Lubuskiego Teatru na luty 2024!
Statek z przybyszami z Popkorlandii wylądował!
W Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze Popkorlandczycy poznali wspaniałe dzieci, dzięki którym dowiedzieli się więcej o naszej planecie. Goście przywieźli ze sobą swoje ulubione danie... popcorn! W sobotę na premierze spektaklu POP! wszyscy bawili się wyśmienicie!
Dziękujemy całej ekipie twórców za wspaniałe przedstawienie, zrealizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
O spektaklu:
„Pop!” to zawołanie, którego używają mieszkańcy niezwykłej planety zrobionej z ziaren kukurydzy – Popkorlandii. Mają bardzo nietypowy wygląd, ruchy i zachowania – są totalnie inni niż mieszkańcy Ziemi. Nigdy nie widziano ich na naszej planecie, a teraz okazuje się, że przybyli na Ziemię i chcą zbadać, czy jest ona dla nich przyjaznym miejscem do życia. W wyniku wysokiej temperatury na ich ukochanej Popcorlandii ziarna kukurydzy zaczynają pęcznieć i popcorn zasypuje już całą planetę. Gdyby nie udało się jej uratować, muszą mieć plan B.
FloriPop i SobiPop – przybysze z popcornowej krainy – spotykają się więc z dziećmi i przy ich pomocy sprawdzają czy Ziemia i jej mieszkańcy są dla nich przyjaźni. W trakcie interaktywnych spotkań dowiadują się coraz więcej o Naszej planecie, poznają panujące tu zwyczaje, doświadczają różnorodności. Oprócz interaktywnych spotkań, Flori i Sobi dzielą się swoim światem poprzez mniej angażujące działania, przeznaczone na wyciszenie, zatrzymanie, pokazując je za pomocą plastycznych obrazów, ruchu czy muzyki.
Spektakl porusza temat różnorodności oraz pokazuje najmłodszym widzom, co może się wydarzyć, kiedy jesteśmy otwarci na to, co nowe, inne i nieznane.
Czy Flori i Sobi odnajdą swój dom na Ziemi, a dzieci zyskają nowych przyjaciół? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w spektaklu „Pop!”.
Zapraszamy najmłodsze dzieci na spotkanie z niezwykle interesującymi przybyszami z Popkorlandii!
Twórcy:
Reżyseria: Magdalena Młynarczyk
Scenariusz (na podstawie pomysłu Magdaleny Młynarczyk): Miłosz Broniszewski
Muzyka: Paulina Derska
Scenografia: Dominika Chochołowska-Bocian
Projekcje: Sebastian Siepietowski
Inspicjentka: Beata Sobicka-Kupczyk
Obsada:
SobiPop - Romana Filipowska
FloriPop - Małgorzata Polak
Premiera: 9 grudnia 2023 r.
Kategoria wiekowa: dzieci od 4 do 6 lat
Czas trwania: około 45 minut
Zadanie zrealizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Zdjęcia: KADR Kamil Derda
Pierwsza recenzja:
Agata Kostrzewska - Kosmiczne poszukiwania (Dziennik Teatralny)
W grudniu zapraszamy do naszego teatru dzieci naj-najmłodsze, młodsze, starsze i wszystkie, które chcą cudownie spędzić czas w zaczarowanym bajkowym i baśniowym świecie!
Wczoraj gościliśmy w naszym Teatrze przedstawicieli lokalnych mediów na konferencji prasowej dotyczącej najnowszego spektaklu dla dzieci "POP!", którego premiera zaplanowana jest na najbliższą sobotę 9 grudnia na scenie kameralnej LT.
Dnia 30.11.2023 r. o 9.30 przedstawiciele lokalnych mediów zagościli w naszym Teatrze Lalek, by wziąć udział w konferencji prasowej dotyczącej spektaklu „PRZY PRZY” w reżyserii Piotra Soroki. Spektakl przeznaczony dla widzów od 1 roku życia na pewno sprawi przyjemność także dorosłym. Adresowany do osób o różnej wrażliwości sensorycznej (w tym osób w spektrum autyzmu), swoją premierę będzie miał już niebawem – 2 grudnia. W ciepłą, przytulną atmosferę przedstawienia wprowadzał uczestników spotkania już sam wystrój teatralnej sali, wypełnionej wygodnymi, miękkimi poduszkami w stonowanych, przyjemnych dla oka kolorach.
Marzysz o tym, aby Twoja ozdoba choinkowa była częścią dekoracji świątecznej Lubuskiego Teatru? Nasze teatralne choinki czekają na kolorowe maski oraz bohaterów z ulubionych spektakli.
Szczegóły na plakacie.
Serdecznie zapraszamy przedszkola i szkoły na spektakle dla dzieci i młodzieży!
W listopadzie i grudniu gramy dla Was:
Już w najbliższy weekend zapraszamy na przezabawną farsę „Człowiek dwóch szefów". To komedia dell'arte oparta na sztuce „Sługa dwóch panów", ale w uwspółcześnionym świetnym wydaniu.
Z wielkim smutkiem żegnamy Jana Wysockiego – prawdziwą legendę zielonogórskiej sceny, z którą pozostał związany przez niemal czterdzieści lat. „Lubuski był jego pierwszym i jedynym teatrem, a sama Zielona Góra całym jego światem – pisze były dyrektor LT, Waldemar Matuszewski. – Tutaj się dla teatru urodził i tutaj dobiegło końca jego wypełnione teatrem życie”. Ten koniec nastąpił 15 października 2023 roku.
W najbliższą sobotę o godz. 12:00 wielkie wydarzenie – inauguracja pierwszego w województwie Teatru Lalek! Z tej okazji zagramy nowy spektakl dedykowany dzieciom w wieku 5-10 lat: „Przygody Don Kichota” w reż. Michała Wnuka.
Poszukujemy pracownika na stanowisko: montażysta sceny!
W dniach od 29 września do 1 października 2023 r. po raz dziesiąty w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą” – akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Lubuski Teatr wystawi sztukę: „Ławeczka…...czyli mężczyzna z przeszłością i kobieta po przejściach...".
W sierpniu 2023 roku spektakl Gusła (reż. Grzegorz Bral) Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze zagościł jako „Witchcraft” na Edinburgh Festival Fringe. To niezwykłe przedstawienie poruszyło festiwalową publiczność i zostało docenione przez recenzentów.
„Agon" jest adaptacją klasycznej tragedii Sofoklesa „Antygona". To podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej duszy: konflikt moralności i ambicji, pieśń ducha w walce z materializmem. Spektakl ożywia przed współczesną publicznością starożytną tragedię Sofoklesa, stwarzając pomost pomiędzy tradycją a nowoczesnością przy jednoczesnym eksplorowaniu nowych metod aktorstwa i reżyserii.
Przedstawienie ma formę koncertu rockowego, w którym komentarze w połączeniu z głośnym brzmieniem instrumentów tworzą niejednolitą operę rockową. Rytmy wygrywane na bębnach starają się uporządkować rozsypującą się rzeczywistość dawnego królestwa. Świat Kreona zamknięty w gniewie i chaosie jest pełen przemocy. Siła jego emocji torturuje pozostałych. Antygona pozostaje wierna swojej wierze i przodkom. Wbrew woli króla oddaje należny hołd zmarłym, czego konsekwencje ponosi.
Teatr Pieśń Kozła próbuje pokazać, jak człowiek może odnowić się przy pomocy samopoznania i wyciszenia ciemnych aspektów swojej osobowości. Projekt konfrontuje klasyczne, światowe arcydzieło z nowatorskim komentarzem interpretacyjnym. W spektaklu Teatr Pieśń Kozła kontynuuje autorskie poszukiwania aktorskie, tym razem łącząc klasyczny mit Europy z nowoczesnym rockowym brzmieniem.
Spektakl jest przeznaczony dla młodzieży powyżej 12. roku życia oraz dorosłych.
Gramy:
03.10.23r., godz. 19:00
04.10.23r., godz. 10:00 i 12:00
Rezerwacje:
- Impresariat - 68 452 72 72 wew. 35, 63.
Kup teraz:
- Sprzedaż w kasie teatru: wtorek-piątek, 8:30-12:30, 15:00-19:00 oraz w weekendy na godzinę przed planowanym spektaklem.
Twórcy:
REŻYSERIA: Grzegorz Bral
MUZYKA: Jakub Lechki
DRAMATURGIA: Alicja Bral
Obsada:
Eirini Amanatidou
Paweł Wydrzyński
Dominik Kujawa
Jakub Lechki
Marcin Zabrocki
Igor Kowalik
Alicja Bral
Grzegorz Bral
Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
We wrześniu i w październiku zapraszamy szkoły i przedszkola na przepiękne spektakle w Lubuskim Teatrze! Gramy następujące przedstawienia:
„Dziewczynka z zapałkami"
26.09.2023 r., godz. 10.00
27.09.2023 r., godz. 10.00
„Dziewczynka z zapałkami” – „najsmutniejsza baśń świata”? Nie u nas! Zachowując ramy opowieści Andersena, realizatorzy wprowadzili do niej dużą dozę humoru, nowe wątki i postaci. Całości towarzyszą multimedialne projekcje, piosenki oraz elementy teatru lalek i teatru formy. Na spektakl zapraszamy dzieci od 5 roku życia. Jest to jedna z najbardziej znanych i poruszających baśni, ale przedstawiona w zupełnie nowej odsłonie. Współczesna bohaterka historii - Róża, zabierze Was w niezwykłą podróż. Będzie to wyprawa do świata fantazji i marzeń, choć jest to również opowieść o bezradności i braku poczucia bezpieczeństwa czy ciepła, zwyczajowo kojarzonego z domem.
„Agon"
03.10.2023 r., godz. 19.00 (premiera)
04.10.2023 r., godz. 10.00 i 12:00
Spektakl przeznaczony dla młodzieży od 12 roku życia i dorosłych. „Agon" jest adaptacją klasycznej tragedii Sofoklesa „Antygona". Jest to podróż przez mroczne zakamarki ludzkiej duszy, symfonia konfliktu moralności i ambicji, pieśń ducha w walce z materializmem. Przedstawienie przywołuje do współczesnego świata starożytną tragedię, stwarzając most pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Daje to pretekst do eksplorowania nowych metod aktorstwa i reżyserii. Spektakl ma formę koncertu rockowego z chórami, przez co miejscami koncert przybiera formę rockowej opery. Rytmy wygrywane na bębnach starają się uporządkować rozsypującą się rzeczywistość dawnego królestwa. Świat Kreona zamknięty w gniewie i chaosie pełen jest przemocy i uzurpacji, a siła jego emocji torturuje pozostałych. Antygona pozostaje wierna swojej wierze i przodkom. Wbrew woli króla oddaje należny hołd zmarłym, co w konsekwencji doprowadza ją do śmierci. Teatr Pieśń Kozła spróbuje pokazać, jak człowiek może odnowić się przy pomocy samopoznania i wyciszenia ciemnych aspektów. Projekt konfrontuje klasyczne światowe arcydzieło z nowatorskim komentarzem interpretacyjnym. W spektaklu Teatr Pieśń Kozła kontynuuje autorskie poszukiwania aktorskie, tym razem łącząc klasyczny mit Europy z nowoczesnym rockowym brzmieniem.
„Akademia Pana Kleksa"
11.10.2023 r., godz. 09.30 oraz 12.00
Kolorowy świat bajki o magicznej szkole to propozycja dla dużych i małych – hit Lubuskiego Teatru, mistrzowsko zrealizowane muzyczne przedstawienie, przeznaczone dla dzieci od 7 roku życia. Podejrzewamy, że jego fabuły nie trzeba nikomu przedstawiać – prawda?
„Calineczka"
23.10.2023 r. godz. 09.30 oraz 12.00
24.10.2023 r. godz. 09.30 oraz 12.00
Spektakl gościnny Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie zaprasza na „Calineczkę”. Przedstawienie jest przeznaczone dla dzieci od 4 roku życia. Maleńka bohaterka wyrusza w świat, by odkrywać jego piękno, ale także kryjące się w nim zagrożenia. Wędrując przez rozmaite krainy poznaje miejsca i istotny przyjazne, oraz te mniej. Losy Calineczki ostatecznie układają się we wzruszającą opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i miłości, o potrzebie niesienia pomocy potrzebującym, wzajemnym szacunku, wrażliwości na cierpienie innych i dobroci.
Rezerwacje grupowe prosimy składać w Impresariacie Lubuskiego Teatru: tel. 68 452 72 72 wew. 35, 63.
Ach, cóż to była za premiera! „Balkon Ordona” był wczoraj bardzo długo oklaskiwany na stojąco – słychać było jak entuzjastycznie widownia przyjęła tę sztukę! Nic dziwnego: pod płaszczykiem śmiechu dotyka ona tematów trudnych, niewygodnych i bliskich nam wszystkim.
W Lubuskim Teatrze odbyła się dziś (7.09.2023) konferencja prasowa poświęcona premierze inaugurującej sezon 2023/2024. Spektakl „Balkon Ordona” już jutro, tj. w piątek 08.09.2023 roku zostanie wystawiony po raz pierwszy na deskach naszego teatru.
Lubuski Teatr zaprasza na konferencję prasową poświęconą wyjazdowi spektaklu „Gusła” na Fringe Festival w Edynburgu
Szanowni Państwo, spośród 18 propozycji, które zostały przysłane, Komisja Konkursowa wytypowała cztery teksty do realizacji:
Czeka nas wyśmienita teatralna uczta, którą uraczyć mogą się zarówno wytworni miłośnicy sztuki teatralnej, jak i jej początkujący smakosze!
Summerhall - nasz festiwalowy gospodarz, podczas Fringe Festival przyznaje własne nagrody wybranym (spośród tych, które goszczą w jego progach) spektaklom. W tym roku to właśnie „Gusła" zostały nagrodzone „Lustrum Award"! Jest to specjalne wyróżnienie dla przedstawienia, które wywołuje niezapomniane wrażenia i w szczególny sposób porusza. Jest nam niezmiernie miło z powodu otrzymania tej nagrody! Dziękujemy!
Szanowni Państwo,
w związku z planowanym na jesień otwarciem Teatru Lalek chcemy ogłosić dla wszystkich młodych, debiutujących artystów oraz absolwentów uczelni artystycznych Konkursy na scenariusz i realizację spektakli lalkowych w trzech kategoriach:
- dla najmłodszych (dzieci w wieku 0,5 do 5 lat)
- dla dzieci (w wieku 5-12 lat)
- dla młodzieży (od 12 lat).
Zgłoszenia mogą być wysyłane drogą mejlową, pocztową lub dostarczane osobiście do Lubuskiego Teatru do dnia 28 sierpnia (liczy się data wpłynięcia zgłoszenia lub stempla pocztowego). Konkursy te są częścią realizowanego przez nas programu Przestrzenie Sztuki. Chcemy wraz z niezależnymi artystami stworzyć repertuar Teatru Lalek. Zapraszamy do udziału - Regulamin oraz Formularz zgłoszeniowy znajdziecie Państwo pod poniższymi linkami:
Zadanie realizowane w ramach Przestrzeni Sztuki. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Ruszyła sprzedaż biletów na Winobraniowe Spotkania Teatralne 2023! Czeka nas wyśmienita teatralna uczta, którą uraczyć mogą się zarówno wytworni miłośnicy sztuki teatralnej, jak i jej początkujący smakosze.
Lubuski Teatr w Zielonej Górze poszukuje pracowników na stanowisko
Rzemieślnik teatralny - krawiec
1. Wymagania:
1) wykształcenie minimum zawodowe, szkoła średnia zawodowa lub technikum odzieżowe bądź certyfikat ukończenia specjalistycznego kursu,
2) mile widziane doświadczenie w pracy krawca/krawcowej w instytucji kultury,
3) praktyczna znajomość zasad technologii odzieży,
4) umiejętność samodzielnego krojenia i szycia odzieży z różnych tkanin według projektu,
5) znajomość obsługi maszyn krawieckich,
6) zmysł estetyczny, kreatywność i wysoki standard wykonywania powierzonych czynności,
7) bardzo dobra organizacja pracy,
8) dyspozycyjność, odpowiedzialność,
9) umiejętność pracy samodzielnej w zespole, również pod presją czasu.
2. Zakres obowiązków:
1) samodzielnie przygotowywanie szablonów i modelowanie form według projektu i wskazówek kostiumologa,
2) wymiarowanie i krojenie kostiumów i elementów kostiumów,
3) kompleksowe szycie kostiumów teatralnych,
4) dokonywanie przeróbek i poprawek,
5) prowadzenie przymiarek,
6) naprawy i przeróbki kostiumów ze sztuk będących w aktualnym repertuarze.
3. Wykaz dokumentów wymaganych przy składaniu ofert:
1) CV – Curriculum Vitae – musi być opatrzone podpisem oświadczeniem kandydata: „wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych,
2) kopie dyplomu świadectwa dokumentującego wykształcenie,
3) kopie dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe (świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu),
4) kopie innych zaświadczeń dokumentujących posiadane umiejętności, ukończone kursy specjalistyczne, studia podyplomowe itp.).
Oświadczenia, składane przez kandydata muszą być opatrzone jego podpisem
4.Termin i miejsce składania dokumentów:
Dokumenty należy składać w terminie do dnia 14.08.2023 r. w zamkniętej kopercie
z umieszczonym imieniem, nazwiskiem i adresem kandydata oraz dopiskiem „Nabór na stanowisko Rzemieślnik teatralny - krawiec”,
a) osobiście w sekretariacie Lubuskiego Teatru godzinach od 8,00 – 15,00 (I p.)
b) lub listownie na adres (decyduje data stempla pocztowego):
Lubuski Teatr, al. Niepodległości 3/5, 65-048 Zielona Góra
W sprawie naboru, informacji udziela pracownik Pani Anna Tytuła – Główny specjalista ds. kadr i zatrudnienia, sekretarka – tel. 68/452-72-72, 784001867
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Lubuski Teatr w Zielonej Górze z siedzibą w Zielonej Górze ul. al. Niepodległości 3/5, 65-048 Zielona Góra.
Dane osobowe przetwarzane będą w celu przeprowadzenia rekrutacji - na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do treści swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania swoich danych, prawo do przenoszenia swoich danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawia zgody przed jej cofnięciem .
Image by Racool_studio on Freepik
Sezon zakończony, ale to wcale nie oznacza końca pracy w Lubuskim Teatrze. Właśnie dziś rozpoczęły się próby do nowego spektaklu! Przedstawienie „Balkon Ordona” (autorstwa i w reżyserii Katarzyny Dworak-Wolak i Pawła Wolaka), będzie miało premierę już we wrześniu.
Za nami uroczysta gala plebiscytu LEONY 2022/2023, którą zwyczajowo kończymy sezon. Dużo się działo wczorajszego wieczoru!
Spektakl „Frida la Vida!" inspirowany jest życiem i twórczością Fridy Kahlo. W naszej koncepcji pragniemy oderwać się od popkulturowego wizerunku malarki i pokazać Fridę mniej znaną, zatapiając się nieomal dosłownie we wnętrzu artystki.
Emocje sięgają zenitu - już w najbliższą niedzielę (18.06.23r.) o godz. 18:00 odbędzie się uroczysta gala plebiscytu LEONY 2022/2023, podczas której poznamy tegorocznych zwycięzców.
Studenci, zapraszamy Was na piękny spektakl - „Stworzenia sceniczne” grany 02.06.23r. o godz. 19:00 - dzięki współpracy z Parlamentem Studenckim Uniwersytetu Zielonogórskiego mamy dla Was bilety w promocyjnej cenie: 15zł/osoba! Kupicie je w kasie teatru za okazaniem legitymacji studenckiej.
Od 1997 roku zwyczajowo kończymy sezon plebiscytem LEONY. Jest on okazją do uznania i nagrodzenia aktorów Lubuskiego Teatru. Oto ruszamy z kolejną edycją plebiscytu!
Ponownie możecie wybrać aktorkę i aktora, którzy zrobili na Was największe wrażenie w tym sezonie. Głosowanie trwa do 10 czerwca włącznie. Jeśli chcecie wziąć udział w losowaniu nagród nie zapomnijcie zostawić swoich danych! Przy okazji głosowania możecie też dopisać się na nasz newsletter, by być zawsze na bieżąco z tym co dzieje się w LT!
Głosowanie rozpoczynamy już w ten weekend! Kartę do głosowania otrzymacie przy zakupie biletów na spektakle (a jeśli kupujecie je on-line, to kartę odbierzecie wchodząc do teatru).
Więcej informacji TUTAJ
Dzień Mamy w Lubuskim Teatrze będzie bardzo przyjemny, muzyczny, lekki i zwiewny jak spektakl „Słodkie lata 20-30…”, który z tej okazji zagramy!
Jest już gotowy repertuar szkolny na maj i czerwiec. Jeszcze są wolne miejsca, zachęcamy by z nich skorzystać!
W dniu 07.04.2023 (piątek)
KASA LUBUSKIEGO TEATRU BĘDZIE NIECZYNNA!
Przepraszamy za zaistniałe niedogodności i zapraszamy po Świętach Wielkiej Nocy!
Widownia Dużej Sceny Lubuskiego Teatru z okazji wczorajszej premiery wypełniła się po brzegi. Spektakl „Przedstawię ci tatę” zaskoczył widzów nietypową formą, uwiódł grą aktorką, piękną scenografią i oryginalnym ujęciem reżyserskim, a także - jak przystało na komedię – rozbawił i wprawił w dobry humor.
Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Lalkarstwa (World Puppetry Day) – święto wszystkich tych, którzy tą formą sztuki się zajmują, oraz tych, którzy lalki po prostu kochają. Na ten rok przypadła okrągła 20. rocznica obchodów, które po raz pierwszy odbyły się 21 marca 2003 roku. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był irański lalkarz Javad Zolfaghari, a organizatorem od tamtego czasu pozostaje do dziś Międzynarodowe Stowarzyszenie Lalkarzy (Union Internationale de la Marionnette – UNIMA).
Już dziś cieszące się niesłabnącym powodzeniem „Gusła” otworzą Festiwal Teatralny J-O-Ś w Zittau, by następnie powrócić na afisz Lubuskiego Teatru. Na wiele lat przed tym, jak Grzegorz Bral przedstawił publiczności swoją porywającą interpretację „Dziadów”, z Mickiewiczowskim arcydziełem zmierzył się na naszej scenie Adam Orzechowski, późniejszy dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Wybrzeże w Gdańsku.
Joanna Biernacka-Płoska zwraca uwagę, że Federico García Lorca „czuł ogromną sympatię do hiszpańskich kobiet i z pomocą poezji wcielał w nie żywotne siły natury, dając postaciom kobiecym w swoich dramatach ponadludzkie wymiary”. Zazwyczaj to właśnie kobiety są głównymi bohaterkami jego tekstów dramatycznych, co znajduje odzwierciedlenie już w tytułach poszczególnych utworów: „Motylkowa Panna”, „Mariana Pineda”, „Belisa”, „Yerma”, „Doña Rosita”, „Bernarda Alba” oraz „Czarująca szewcowa”. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet warto przypomnieć ostatnią z wymienionych sztuk, która 5 grudnia 1965 roku miała swoją premierę na deskach Lubuskiego Teatru.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy młodzież (15 lat +) i dorosłych widzów LT do wzięcia udziału w warsztatach z improwizacji aktorskiej!
Zapraszamy dzieci do zabawy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru! Zachęcamy małych miłośników sztuki teatralnej do uruchomienia wspomnień i wyobraźni - do 31.03.23 r. można zgłaszać prace plastyczne w konkursie: „Mój ulubiony spektakl w Lubuskim Teatrze”! Do wygrania atrakcyjne, oczywiście teatralne, nagrody.
W najbliższą sobotę na naszą scenę powraca „Kopciuszek” w reżyserii Przemysława Jaszczaka z Joanną Wąż w roli tytułowej. Sztuka Magdy Żarneckiej, nawiązująca do klasycznych wersji tej bajki, spisanych przez braci Grimm i Charles’a Perraulta, miała swoją premierę 11 czerwca 2014 roku. Wcześniej baśń o wyzyskiwanej dziewczynie, która znajduje miłość przystojnego księcia, była w różnych odsłonach prezentowana na deskach Lubuskiego Teatru.
„Kiedy dziś myślimy „teatr”, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu. Obraz teatru-schronu, którego nie oszczędziło bestialstwo wywołanej przez Putina wojny. Zaraz potem widzimy obrazy sceny i widowni Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkoweckiej we Lwowie zamienionego w dom uchodźczy. A następnie obrazy z polskich teatrów, w których zamieszkali ludzie uciekający przed przemocą i w których trwa intensywna praca na rzecz realnej pomocy Ukrainie.” (Orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI na Międzynarodowy Dzień Teatru 2022 r.)
Słowo „wojna” ściska za gardło, układa dłonie w pięść, spłyca oddech. Wojna nie jest piękna, romantyczna ani bohaterska (choć niektóre czyny należy uznać za bohaterskie). Wojna to śmierć, cierpienie, zgliszcza i tysiące ludzkich marzeń, które przekreśliła historia.
Lubuski Teatr od początku rosyjskiej agresji włącza się w działania pomocowe dla Ukrainy. W teatrze do dziś mieszka ukraińska rodzina, którą pracownicy wspierają jak mogą. Przeprowadziliśmy też szereg działań, które miały wesprzeć uchodźców osiadłych w Polsce oraz pracowników zaprzyjaźnionych teatrów w Ukrainie.
Zagraliśmy charytatywnie spektakl „Ach – Odessa, Mama!” z którego wpływy ze sprzedaży biletów przeznaczyliśmy na pomoc zespołowi Lwowskiego Akademickiego Obwodowego Teatru Muzyczno-Dramatycznego im. Jurija Drohobycza.
We współpracy z Teatrem im. A.Gryphiusa w Głogowie zrealizowaliśmy spektakl „Jutro wrócimy do domu”, który opowiada historię Dziewczynki starającej się odnaleźć w świecie po apokalipsie – zadedykowaliśmy ten spektakl widzom z Ukrainy. Stał się on naszym manifestem, który mówi: „na zło najlepszym lekarstwem jest dobro”.
Dzięki programowi Przestrzenie Sztuki zrealizowaliśmy wiele warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Staliśmy się też partnerem projektu Artystyczna Olimpiada Dzieci Brave Kids. W projekcie brały udział dzieci z Polski i Ukrainy, które stworzyły wzruszający spektakl „Lepsze jutro”. Idea Brave Kids zakłada wymianę kulturową nie tylko między narodami, ale też mniejszymi i większymi ośrodkami, w których dzieją się twórcze rzeczy.
Przez kilka miesięcy zbieraliśmy w teatrze wyprawki szkolne dla ukraińskich dzieci osiadłych w lokalnych ośrodkach dla uchodźców i graliśmy dla nich darmowe spektakle.
Głęboko wierzymy, że niedługo będziemy się radować dedykując kulturalne wydarzenie wolnej Ukrainie!
Tymczasem poniżej załączamy kilka wspomnień w formie zdjęć.
Dzisiejszego wieczoru na naszej scenie zagości „Lekcja” Eugène’a Ionesco w reżyserii Jana Andrzeja Fręsia – spektakl przygotowany przez pochodzący z Zaboru Teatr Zza Boru.
Chcemy z radością poinformować, że spektakl „Jutro wrócimy do domu" został zakwalifikowany do 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej!
Zapraszamy do rezerwacji biletów grupowych na spektakle grane dla szkół w marcu i kwietniu! Jest w czym wybierać!
W ramach współpracy z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie cyklicznie wymieniamy się przedstawieniami.
Zapraszamy na strasznie śmieszną komedię dla dzieci (i dla dorosłych trochę też) osadzoną w niesamowitym zamku Drakuli!
Gramy:
01.02.2023 r. godz.10:00
02.02.2023 r. godz.10:00 / godz.12:00*
08.02.2023 r. godz.10:00*
10.02.2023 r. godz.10:00*
Rezerwacje:
☎️Kasa biletowa - 684527272 wew. 33
☎️Impresariat - 684527272 wew. 35, 63
Sprzedaż on-line: https://bilety.teatr.zgora.pl/
Bilety można też kupić w kasie teatru czynnej wtorek-piątek, godz. 8:30-12:30 i 15:00-19:00 oraz w weekendy na godzinę przed planowanym spektaklem.
Uwaga!
W związku z dużym zainteresowaniem zagramy spektakl dodatkowo 09.02.2023 r. o godz. 10:00!
Bilety (w regularnej cenie) są już w sprzedaży on-line i w kasie teatru!
Lubuski Teatr. Gasimy kulturalne pragnienia!
*Te spektakle są dostępne w niższej cenie dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta w ramach projektu "Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym WYPOCZYNKU dzieci i młodzieży - AKCJA ZIMA'2023/AKCJA LATO'2023 - bilety w niższej cenie nie są dostępne on-line.
Twórcze ferie w teatrze?
Dlaczego nie?
Bezśnieżna zima w mieście nie musi być nudna – dlatego chcemy zaprosić starszych i młodszych na warsztaty do Lubuskiego Teatru!
Terminy:
1, 2 lutego – dla dzieci od 5 do 12 lat
8, 9 lutego – powyżej 12 roku
1, 8 lutego: warsztaty plastyczne
– tworzenie scenicznego świata zaczyna się zwykle od jego projektu: kolory i kształty z wyobraźni zaczynają swoje „życie” na papierze; proponujemy warsztaty z projektowania kostiumów i/lub scenografii
Miejsce: Lubuski Teatr - Laboratorium Twórcze.
2, 9 lutego: warsztaty ruchowe
– warsztaty, rozwijające świadomość ciała, wyobraźnię, poznamy też podstawy pracy z przedmiotem
Miejsce: Lubuski Teatr - Scena Stańczyk.
Godziny: 11:00-12:30.
Zapisy mailowe:
(ilość osób ograniczona)
Koszt: 7zł za udział w jednym warsztacie/dziecko (płatne gotówką w dniu warsztatów).
Prowadzenie: Joanna Marcinkowska, Natalia Walczak-Wachowska.
Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież!
W Lubuskim Teatrze przygotowujemy spektakl, którego w naszym teatralnym menu jeszcze nie było - „Przedstawię ci tatę” autorstwa Giuseppe Della Misericordia. O doskonały balans składników zadba reżyser - Dyrektor LT, Robert Czechowski. Na scenie zobaczymy Ewę Dobrucką, Martę Frąckowiak, Katarzynę Hołyńską, Roberta Kurasia i Pawła Wydrzyńskiego. Przedstawienie powstaje we współpracy z Teatrem Miejskim w Lesznie.
“Przedstawię ci tatę” to inteligentna komedia o relacjach damsko-męskich. Pod przykrywką humoru snuta jest filozoficzna rozprawa na temat natury kłamstwa. Całości smaku dodadzą kostiumy i scenografia autorstwa Adama Łuckiego, które jak wiadomo z poprzednich realizacji Adama - są niezwykle apetyczne dla oczu.
Wyśmienita premiera już w kwietniu! Wypatrujcie sprzedaży biletów!
Zdjęcia: Kamil Derda, DB TEAM, www.dbteam.pl
Zaproś Dziadków do Lubuskiego Teatru na „Gusła”.
To niezwykłe przedstawienie, które na długo pozostaje w pamięci i głęboko porusza widzów. Trwa jedynie godzinę, ale jest to godzina pełna wrażeń.
Zaproś na ten spektakl swoich Dziadków i spędźcie wyjątkowy wieczór w LT!
Gramy:
20.01.2023 • godz. 19:00 --> https://abilet.pl/wydarzenie/gusla-9517
21.01.2023 • godz. 19:00 --> https://abilet.pl/wydarzenie/gusla-9518
22.01.2023 • godz. 18:00 --> https://abilet.pl/wydarzenie/gusla-9519
Jak skorzystać z promocji?
Kup bilet dla siebie (w kasie lub on-line) i przyjdź do teatru z Babcią, Dziadkiem (lub obojgiem) - w kasie teatru kupisz dla nich bilet za 1zł*!
*1zł/ osoba. Promocja obowiązuje w dniach 20-22.01.23 r. w kasie teatru.
W jaki sposób udowodnić, że to Twoi Dziadkowie?
Spokojnie, nie wymagamy żadnych dokumentów. Wierzymy Wam na słowo!
Zapraszamy do rezerwacji biletów grupowych na spektakle grane dla szkół w styczniu i lutym!
Nowy rok witamy z przytupem! Z radością zapraszamy dzieci i młodzież na spektakle do Lubuskiego Teatru. W ofercie szkolnej są:
STYCZEŃ:
„DRAKULA”
"Witajcie na Zamku Króla Drakuli! Mam nadzieję, że jesteście gotowi na ucztę. Jesteście? W takim razie siądźcie wygodnie i razem z nami przeżyjcie przepiękną przygodę."
Drakuli nie trzeba nikomu przedstawiać, bo przecież tego wampira zna każdy człowiek na całym świecie. Jesteśmy jednak pewni, że tej miłosnej historii w jego długim, nieśmiertelnym życiu nikt Wam wcześniej nie opowiedział. Pozwólcie, że zrobimy to my...
„Drakula" to najnowszy spektakl Lubuskiego Teatru przeznaczony dla dzieci od 1 klasy szkoły podstawowej.
15.01.2023 • godz. 12:00
17.01.2023 • godz. 09:30
18.01.2023 • godz. 09:30
19.01.2023 • godz. 09:30
„GUSŁA”
Spektakl „Gusła” powstał na podstawie II i fragmentów IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Światowej sławy reżyser Grzegorz Bral, twórca Teatru Pieśń Kozła, przełożył romantyczne arcydzieło klasyki polskiej na przejmujący, głęboko emocjonalny język teatru. „Gusła” wyrosłe z rytuału ku czci zmarłych dotykają tematu nie tylko żałoby i straty bliskiego człowieka, ale i ówczesnego kraju, wielkich ideałów. W pełni muzyczny spektakl z niebywałymi kostiumami Adama Łuckiego ściska za gardło.
18.01.2023 • godz. 11:00
19.01.2023 • godz. 11:00
20.01.2023 • godz. 10:00
„KRÓLOWA ŚNIEGU”
Bajka, wprowadza Widza w świat zaczarowanych lalek i krainę zimy. Nie zabraknie tu postaci Babci, Gerdy, Kaja Diabła Maestro i jego pomocników, a także samej Królowej Śniegu, Wrony, Rozbójniczki oraz Zbójów. Kluczem do magicznego świata staje się zaczarowana szafa wprowadzająca w zupełnie inną baśniową rzeczywistość.
25.01.2023 • godz. 10:00
26.01.2023 • godz. 10:00
27.01.2023 • godz. 10:00
LUTY:
„DRAKULA”
Perypetie Drakuli rozbawią dzieci do łez (nie do krwi!). Pokazuje najmłodszym widzom jak magicznym miejscem jest teatr. Oszałamiające kostiumy i scenografia oraz zabawna historia sprawiają, że dla wszystkich widzów jest to spektakl przyjemny, dający radość z uczestniczenia w nim.
05.02.2023 • godz. 12:00
08.02.2023 • godz. 10:00
09.02.2023 • godz. 10:00
10.02.2023 • godz. 10:00
„MARZENIE NATASZY”
„Nataszo, jakie ty masz marzenie?” – proste pytanie, którego nikt nigdy nie zadał szesnastoletniej wychowance bidula Nataszy Baninie, uruchamia w niej całą lawinę uczuć i popycha do kolejnych, często irracjonalnych działań. Spektakl pośrednio mierzy się również z problematyką wzrastającej agresji wśród młodych dziewcząt. Podejmuje próbę odnalezienia jej źródeł i zbadania tego aktualnego problemu.
15.02.2023 • godz. 10:00
16.02.2023 • godz. 12:00
„CUDOWNA LAMPA ALADYNA”
„Kto pragnie się dowiedzieć, jakim sposobem Aladyn został właścicielem cudownej lampy, ten musi bardzo natężać uwagę. Jest to bowiem baśń pełna zdarzeń niespodziewanych i cudów niesłychanych. Naprawdę czarodziejska baśń: baśń o lampie Aladyna..."
16.02.2023 • godz. 10:00
17.02.2023 • godz. 10:00
„PIPPI POŃCZOSZANKA”
Gościnny spektakl dla dzieci Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.
Historia dziewięcioletniej dziewczynki o marchewkowych włosach splecionych w dwa odstające warkocze z mnóstwem piegów na twarzy.
21.02.2023 • godz. 09:30
20.02.2023 • godz. 12:00
21.02.2023 • godz. 09:30
21.02.2023 • godz. 12:00
Już 21.12.22 roku o godz. 19:00 odbędzie się premierowy pokaz filmowej wersji „Guseł”. Zapraszamy na Dużą Scenę LT, wstęp wolny!
W dniu 23.12.2022 (piątek) kasa Lubuskiego Teatru będzie nieczynna!
Przepraszamy za zaistniałe niedogodności i zapraszamy do zakupu biletów online.
Bilety online kupisz tu -> bilety.teatr.zgora.pl
"Witajcie na Zamku Króla Drakuli! Mam nadzieję, że jesteście gotowi na ucztę. Jesteście? W takim razie siądźcie wygodnie i razem z nami przeżyjcie przepiękną przygodę."
W związku z problemami na granicy opóźnił się przyjazd Artystów z Kijowa, dlatego balet „Dziadek do orzechów" zaplanowany na 09.12.2022 został przełożony na 09.01.2023 godz. 20.00.
Zakupione bilety zachowują ważność.
Organizator i artyści zapraszają i ze swej strony zapewniają, że występ będzie prawdziwą ucztą dla wszystkich tych którzy zakupili bilety :-)
Za niedogodności bardzo przepraszamy.
"Nie zawsze trzeba znać cel podróży. Ważna jest sama podróż".
Grudzień to wyjątkowy miesiąc, na który czekają zarówno dzieci jak i dorośli. Zanim zaczniemy cieszyć się atmosferą Świąt Bożego Narodzenia, obchodzimy Mikołajki.
Codzienny posiłek w zwykłym domu. Na scenie dwie zwyczajnie ubrane postaci, zaraz dołączy do nich trzecia i zaleje herbatę dla wszystkich.
Studenci! Nie zapomnieliśmy o Was! Już 18.11.22r. o godz. 19:00 czekamy na Was z pierwszą premierą studencką sezonu 2022/2023!
Choć ostatnia niedziela (30.10.22) października była niezwykle ciepłym dniem, to na Scenie Stańczyk w Lubuskim Teatrze zapanował antarktyczny chłód i bezkresna ciemność.
Listopad i grudzień to doskonały czas, by zaprosić grupę przedszkolną lub szkolną do Lubuskiego Teatru.
Grudzień to wyjątkowy miesiąc, na który czekają zarówno dzieci jak i dorośli. Zanim zaczniemy cieszyć się atmosferą Świąt Bożego Narodzenia, obchodzimy Mikołajki.
Dziś (17.10.22r.) sejmik województwa lubuskiego przyznał cztery Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Odznaki wręczyli Marszałek Elżbieta Anna Polak i przewodniczący sejmiku Wacław Maciuszonek. Wśród zaszczytnego grona odznaczonych (prof. zw. dr. hab. Jerzy Babiak, Jan Frydryk, Jerzy Zarzycki) jest również Dyrektor Lubuskiego Teatru – Robert Czechowski.
Dyrektor
Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
OGŁASZA
nabór kandydatów
Monodram „Marzenie Nataszy” w wykonaniu Alicji Stasiewicz rozpoczął 05.10.22 w Koszalinie 10. Festiwal Debiutów w Monodramie ,,Strzała Północy 2022" w Teatr Propozycji Dialog im. Henryki Rodkiewicz. To było bardzo emocjonujące spotkanie! Gratulujemy Ali świetnej roli i tak owocnego debiutu!
W najbliższy weekend gramy dwa spektakle warte Państwa uwagi: komedię ,,Pralnia" z Elżbietą Donimirską, Januszem Młyńskim i Jakubem Mikołajczakiem oraz monodram ,,Marzenie Nataszy" w wykonaniu Alicji Stasiewicz (po weekendzie spektakl będzie prezentowany na festiwalu ,,Strzała Północy").
,,Gusła" zamykały tegoroczne, 49. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne - energia mistrzowsko zagranej adaptacji ,,Dziadów" w reż. Grzegorza Brala zachwyciła publiczność Teatru im. C. K. Norwida. Widzowie chłonęli niezwykły spektakl, który nagrodzili długimi owacjami na stojąco. Po widowisku odbyła się rozmowa z twórcami, która trwała niemal tyle samo, co sam spektakl. Były opowieści reżysera, aktorów, ale też refleksje i pytania od widzów. To było piękne przeżycie, wartościowe spotkanie. Bardzo dziękujemy za zaproszenie!
Zdjęcia Kamil Derda, DB TEAM, www.dbteam.pl
Spektakl „Marzenie Nataszy” zakwalifikował się do 10. Festiwalu Debiutów w Monodramie „Strzała Północy 2022"!
Już 23.10.22r. zawita do Zielonej Góry dzielny Strażak Sam z nowym muzycznym widowiskiem – Przygoda na Biwaku. Jest to druga część znakomitego, międzynarodowego spektaklu Strażak Sam na Żywo, który w Polsce zobaczyło ponad 50 tys. widzów!
To były dwa niezwykłe, długie, twórcze, intensywne dni dla całej ekipy artystyczno-technicznej, pracującej przy spektaklu, który zdobył nagrodę Leona.
Seniorze! Odbierz bezpłatną wejściówkę na spektakl Pralnia!
W ramach projektu II Teatralne Dni Seniora w Lubuskim Teatrze zapraszamy seniorów (posiadających aktualną legitymację emeryta) po odbiór darmowych wejściówek na doskonałą komedię skłaniającą do refleksji nad współczesnym światem - Pralnię. Spektakl gramy dla Was w dwóch terminach:
- 30.09.2022, godz.19.00,
- 02.10.2022, godz. 18.00.
Wejściówki* są do odbioru w kasie teatru po okazaniu aktualnej legitymacji emeryta. Kasa jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 15:00-19:00 lub w dniu spektaklu na godzinę przed planowanym przedstawieniem.
*jedna osoba może odebrać 2 wejściówki
Organizatorem akcji II Teatralne Dni Seniora w Lubuskim Teatrze jest Stowarzyszenie Przyjaciół Lubuskiego Teatru oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Projekt współfinansowany ze środków samorządu Województwa Lubuskiego.
Dyrektor
Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
OGŁASZA
nabór kandydatów
na wolne stanowisko w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, ul. al. Niepodległości 3/5, 65-048 Zielona Góra
Blisko 4000 roztańczonych, rozbawionych, kolorowych ludzi w różnym wieku (od maluszków w wózkach po seniorów) wczoraj pożegnało Bachusa. Bawił on w Zielonej Górze od tygodnia, zamieniając miejskie ulice w centra dobrej zabawy, napełniając kielichy najszlachetniejszymi trunkami i smacznie karmiąc. Bachus, odprowadzony przez wielobarwny korowód, uroczyście zwrócił klucze do miasta Prezydentowi Zielonej Góry – Januszowi Kubickiemu. Zapowiedział, że za rok powróci na Winne Wzgórza, by ponownie patronować Winobraniu.
Projekty realizowane w ramach Przestrzeni Sztuki poszerzają horyzonty - zupełnie jak ten, dzięki któremu telefony poszły w odstawkę, a dzieci i dorośli znaleźli radość w prostych przyjemnościach.
Dyrektor
Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
OGŁASZA
nabór kandydatów
na wolne stanowisko w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, ul. al. Niepodległości 3/5, 65-048 Zielona Góra
Specjalista ds. grafiki komputerowej, Dział Artystyczny
1) wykształcenie minimum średnie,
2) biegła znajomość języka angielskiego,
3) mile widziana znajomość języka niemieckiego,
4) bardzo dobra znajomość programów pakietu Adobe Creative Cloud, obsługa CMS (Joomla),
5) doświadczenie w przygotowaniu grafik do marketingu internetowego,
6) doświadczenie w prowadzeniu social mediów,
7) znajomość bieżących trendów graficznych,
8) umiejętność przygotowania materiałów do druku,
9) zmysł artystyczny, pomysłowość i kreatywność,
10) umiejętność przygotowania finalnych grafik i ich optymalizacja,
11) mile widziane doświadczenie pracy na analogicznym stanowisku lub w pracy w agencji reklamowej,
12) umiejętność pracy w zespole.
13) udokumentowane portfolio z prezentacją dorobku w zakresie projektowania graficznego.
1) CV – Curriculum Vitae – musi być opatrzone podpisem oświadczeniem
kandydata: „wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla
potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie zgodnie z ustawą
o ochronie danych osobowych.
2) kopie dyplomu świadectwa dokumentującego wykształcenie,
3) kopie dokumentów potwierdzających doświadczenie zawodowe (świadectwa
pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu),
4) kopie innych zaświadczeń dokumentujących posiadane umiejętności,
ukończone kursy specjalistyczne, studia podyplomowe itp.).
Oświadczenia, składane przez kandydata muszą być opatrzone jego podpisem, w przypadku braku podpisu oferty nie będą rozpatrywane.
Oferty dostarczone w niepoprawnie opisanych kopertach lub niedołączenie któregokolwiek z wymaganych w ogłoszeniu dokumentów powoduje niezakwalifikowanie kandydata do drugiego etapu naboru. Lubuski Teatr nie wzywa kandydatów do uzupełnienia dokumentacji.
Dokumenty należy składać w terminie do dnia 16.09.2022 r. w zamkniętej kopercie
z umieszczonym imieniem, nazwiskiem i adresem kandydata oraz dopiskiem „Nabór na stanowisko Specjalista do spraw grafiki komputerowej”,
W sprawie naboru, informacji udziela pracownik Pani Anna Tytuła – Główny specjalista ds. kadr i zatrudnienia, sekretarka – tel. 68/452-72-72, 784001867
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Lubuski Teatr w Zielonej Górze z siedzibą w Zielonej Górze ul. al. Niepodległości 3/5, 65-048 Zielona Góra.
Na początku sezonu 2022/2023 Scenę Kameralną Lubuskiego Teatru opanowała siła młodości, serwując Widzom zaskakujące, pełne ironii przedstawienie. ,,Buntownik, czyli rzecz o narodzie" jest sztuką, która w nieoczywisty, zabawny sposób przedstawia młodego człowieka z bloków, zagubionego w świecie.
Gratulujemy młodym, zdolnym twórcom spektaklu! Oto oni:
Choreografia - Piotr Mateusz Wach we współpracy z Markiem Szajnarem
Dramaturgia - Michał Telega
Muzyka - Piotr Korzeniak
Wykonanie - Marek Szajnar
Brawo!
Zdjęcia: Kamil Derda, DB TEAM, www.dbteam.pl
Spektakl jest realizowany w ramach projektu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Lubuskiego. Program realizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
PIERWSZA PREMIERA SEZONU 2022/2023 CORAZ BLIŻEJ. „BUNTOWNIK, CZYLI RZECZ O NARODZIE” – KONFERENCJA MEDIALNA, 30.08.22
30 sierpnia 2022 przez Aleksandra Niewiadowska-Pakuła w kategorii WYDARZENIA
„Buntownik, czyli rzecz o narodzie”, pierwsza premiera tego sezonu, to projekt, który powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Lubuskiego.
Oczy niektórych widzów zaszkliły się, inni stali uśmiechnięci widząc gromadę dzieci pełną energii i radości. Finałowy występ Brave Kids „Lepsze jutro” był czymś więcej niż dobrą zabawą, był ważną wiadomością dla zgromadzonych: możemy się różnić pod wieloma względami, ale wszyscy tak samo chcemy mieć przyjaciół, być kochani i bezpieczni. Choć jesteśmy różni, to jednak… tacy sami. Jedna z uczestniczek warsztatów, Gabrysia Lubojańska, tak opisała przedstawienie:
Winobraniowe Spotkania Teatralne to już tradycja naszego miasta! Wielu mieszkańców niecierpliwie czekało na ogłoszenie tegorocznego repertuaru. Oto on:
Dzisiaj rozpoczęły się warsztaty artystyczne. Dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy pracują na Dużej Scenie Lubuskiego Teatru przygotowując teatralno-taneczny występ, którego zalążki już zaczęły być widoczne. Uczestnicy mają wiele pomysłów i pozytywnej energii!
Zdjęcia: Kamil Derda, DB TEAM, www.dbteam.pl
Przestrzenie Sztuki to program umożliwiający jednostkom kultury organizowanie działań edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Bądźcie czujni, bo w najbliższym czasie wiele będzie się działo w naszym teatrze! Jednym z takich działań są warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży z Polski i Ukrainy, mieszkających obecnie w Zielonej Górze i okolicy.
Choć jest środek wakacji, to w Lubuskim Teatrze nie próżnujemy! Rozpoczęliśmy próby do nowego projektu scenicznego: „Buntownik, czyli rzecz o narodzie”. Będzie to spektakl performatywny, taneczny i multimedialny. Inspiracją do jego powstania jest twórczość polskich romantyków, w szczególności Juliusza Słowackiego.
Chcemy z radością poinformować, że przygotowany przez Lubuski Teatr projekt „Teatr – widzę, słyszę, rozumiem”, którego celem jest pilotażowe wdrożenie nowego modelu zapewniania dostępności oferty i zasobów instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami otrzymał grant w projekcie „Kultura bez barier” i będzie realizowany już od sezonu 2022/2023!
Zaczęliśmy w sobotę około południa, skończyliśmy następnego dnia – przygotowanie spektaklu do zagrania w nowym miejscu jest równie czasochłonne, co satysfakcjonujące. Później próby, bo trzeba poznać nowe miejsce, przetrenować choreografię, sprawdzić dźwięk. I to bijące serce, oczekiwanie na widzów, pytanie czy im się spodoba to, co dla nich przygotowaliśmy.