Premiera: 14 kwietnia 2002 r.
Pociąg Paryż-Frankfurt, ten znany z największych na świecie targów książki.
W przedziale znany pisarz Paul Parsky. Elegancki pan z połowy XX wieku, z arystokratycznymi dłońmi, wypastowanymi na połysk butami.

Rozpamiętuje swoje wzloty i upadki. Wszystko jest gorzkie. Gorzki grymas na moich ustach. Gorzki czas, gorzkie przedmioty, nieruchome rzeczy, które nagromadziłem wokół siebie i które żyły tylko przez krótką chwilę. Kiedy się o nie targowałem. (...) Biografia pisarza. Kompletny absurd. Kto może cokolwiek wiedzieć o czyimś życiu? - rozmyśla.


YASMINA REZA: "PRZYPADKOWY CZŁOWIEK"
Przeklad: Barbara GRZEGORZEWSKA
Reżyseria: Zdzisław WARDEJN
Scenografia: Anna BOBROWSKA-EKIERT
Opracowanie muzyczne: Zdzislaw BABIARSKI
Incpicjent: Dobroslawa Trebacz 

OBSADA:

Tatiana KOŁODZIEJSKA
Andrzej NOWAK

Zbiegiem okoliczności, kobieta siedząca naprzeciwko doskonale zna jego książki. Ostatnią, Przypadkowego człowieka, trzyma w torebce. O takiej chwili marzyła przez całe życie. Naprawdę sadzi pan, że mężczyzna nie zmienił się od epoki kamienia łupanego? Strasznie chcę zadać panu to pytanie. Czy tak, jak pan utrzymuje w „Przypadkowym człowieku”, sądzi pan, że zmieniła się tylko jego wiedza? Nie wymyśla pan tej teorii, że wiedza niczego nie zmienia. Jasne, że nie, ale rozwija ją pan z taka goryczą - układa sobie w myślach pytania kobieta, admiratorka twórczości Prasky′ego.
Jednoaktówka Przypadkowy człowiek z dwojgiem bohaterów z pociągu, francuskiej dramatopisarki Yasminy Rezy, jest drugim utworem, po znakomitej Sztuce, który zobaczymy w Lubuskim Teatrze.

Artur Łukasiewicz
Zeszyty Teatralne nr 247