To były dwa niezwykłe, długie, twórcze, intensywne dni dla całej ekipy artystyczno-technicznej, pracującej przy spektaklu, który zdobył nagrodę Leona.

W ramach programu Przestrzenie Sztuki Teatr realizowaliśmy projekt "Teatr w filmie". Była to profesjonalna rejestracja filmowa spektaklu Lubuskiego Teatru "Gusła" (reż. Grzegorz Bral), prowadzona pod okiem reżysera filmowego i teatralnego Macieja Archona Michalskiego . Plan filmowy nie jest obcy naszym aktorom, którzy poza teatrem biorą udział w różnych produkcjach. Jednak filmowanie spektaklu okazało się dużym wyzwaniem ze względu na przymus podzielenia jednolitej materii spektaklu na sceny. Archon przywiózł ze sobą zaufanych ludzi: operatora Przemysława Partykę oraz reżysera dźwięku Wojciecha Chudzińskiego z asystentką Aleksandrą Zawrotniak, którzy tworzyli zgraną, dobrze rozumiejącą się drużynę. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wszystkich praca szła bardzo sprawnie i zgodnie z założonym planem. Nad przebiegiem spektaklu od strony dźwiękowej czuwał Daniel Grupa. Plan ogólny, duble, zbliżenia, detale - to wszystko będzie składać się na filmowy obraz "Guseł", którego wszyscy jesteśmy niezwykle ciekawi!

Zdjęcia: Kamil Derda, DB TEAM, www.dbteam.pl 

Projekt ,,Teatr w filmie" jest realizowany w ramach programu Przestrzenie Sztuki finansowanego ze środków Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego  oraz budżetu Województwa Lubuskiego. Program realizowany jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca  oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego