Motto: Jeśli chcesz pracować nad swoją sztuką, pracuj nad swoim życiem. (A. Czechow)

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Zadebiutowała w spektaklach dyplomowych w reżyserii Mariusza Grzegorzka, Waldemara Zawodzińskiego oraz Małgorzaty Bogajewskiej, które zdobyły uznanie na międzynarodowych oraz polskich festiwalach (m.in.: Grand Prix na międzynarodowym Festiwalu ENCOUNTER w Brnie w Czechach za spektakl Zmierzch w reżyserii Mariusza Grzegorzka oraz Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi na Festiwalu Szkół Teatralnych za spektakl Plastelina w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej).

W zespole Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze - od 2012 roku. Zadebiutowała w spektaklu Anna Karenina w reż. Michała Kotańskiego, otrzymując za niego Nagrodę Dyrektora Teatru za udany debiut. Zagrała w wielu ważnych spektaklach Lubuskiego Teatru, m.in.:

W tym ostatnim stworzyła rolę Natalii Stiepanowny, za którą została uhonorowana m. in. Nagrodą Dziennikarzy oraz Parlamentu Studenckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Uwielbia pracę z młodzieżą. Jako pedagog doświadczenia nabierała m.in. podczas praktyk doktoranckich na Wydziale Aktorskim w macierzystej PWSFTViT w Łodzi, z ramienia której otrzymała tytuł doktora sztuki w 2020 roku oraz prowadząc zajęcia na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi na Wydziale Musicalu. Jak sama mówi, praca z młodymi ludźmi, którzy decydują się na realizacje marzeń na tej niełatwej, ale pięknej drodze, wzbogaca ją jako aktorkę i jako człowieka.
Jest miłośniczką dobrej literatury, czerpie moc inspiracji z kontaktu z naturą, spacerów, wycieczek górskich i rowerowych.

Aktualnie w repertuarze występuje m. in. w spektaklach: 

Interesują ją role nieoczywiste, tragikomiczne i dobrze napisane.

Strona Artystki: joannakoc.com

 

Nagrody: 

  • Główna nagroda Jury na 28 Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym VGIK w Moskwie za przedstawienie Piaskownica (2008)
  • Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ENCOUNTER w Brnie za przedstawienie Zmierzch (2010)
  • Nagroda zespołowa Prezydenta Miasta Łodzi za spektakl Plastelina przyznana podczas XXVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2010)
  • Nagroda Dyrektora Lubuskiego Teatru za debiut - rolę Kitty w spektaklu Anna Karenina w reżyserii Michała Kotańskiego (2012)
  • Nagroda Dziennikarzy dla najlepszej aktorki Lubuskiego Teatru w sezonie 2012/2013
  • Nagroda Dziennikarzy dla najlepszej aktorki Lubuskiego Teatru w sezonie 2016/2017
  • Nagroda Parlamentu Studenckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego – dla najpopularniejszej aktorki Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze w sezonie 2016/2017
  • Nagroda Dziennikarzy dla najlepszego spektaklu Lubuskiego Teatru za Oświadczyny/ Niedźwiedź (2017)