Bezpośrednią inspiracją dla powstania tej opowieści były Pippi Pończoszanka oraz Alicja w Krainie czarów i zdolność bohaterek do kreowania w głowie zachwycających światów. Podziw dla ich wyobraźni – szalonej, nieskrępowanej, czystej fantazji stał się inspiracją tekstu Jutro wrócimy do domu autorstwa Tomasza Olczaka.

Czym jest „powrót do domu”? Te słowa dają ukojenie i spokój. Niosą poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wszyscy znamy powiedzenie, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej". Kochamy nasze „stare śmieci” – przedmioty, których smak, zapach, kolor i fakturę znamy na pamięć, bo dają nam one poczucie bezpieczeństwa. Dlatego dom jest miejscem dobrym, nawet idealnym. Tu są ukochani rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, zwierzaki i zabawki. To nasz schron. Mieć DOM - to mieć gdzie być, mieć z kim być i mieć kogoś, do kogo można się przytulić i komu wypłakać. Powrót do domu – nie tylko dla dziecka – jest powrotem do ostoi, do bezpiecznej przystani, do siebie.

Główną bohaterką Jutro wrócimy do domu jest dziewczynka, niewinne dziecko. Jej supermocą w walce z rzeczywistością są fantazja i zdolność do odnajdowania w sobie radości i uśmiechu, niezależnie od tego jak trudne zdarzenia stają na jej drodze. Dziewczynka jest rozbrajająco naiwna. Pewnego dnia budzi się w świecie, którego nie rozumie, ale na swój sposób czuje, że nie jest on bezpieczny i dobry. Nie jest w domu. Kiedy zaczyna pojmować sytuację, na jej drodze pojawia się nieznajomy mężczyzna – człowiek spokojny, opanowany, wokół którego powstaje przestrzeń wypełniona zaskakującą, jak na sytuację, pewnością siebie. W trudnych czasach mężczyzna zdaje się nie tracić głowy: sprawia wrażenie że wie, co należy robić.

Dziś trudno o bardziej aktualną sztukę teatralną. Wybuch wojny w Ukrainie sprawił, że historia opowiedziana w Jutro wrócimy do domu uległa modyfikacji – rzeczywistość nadała jej nowy wymiar i pogłębiła znaczenie. W efekcie powstaje projekt, będący hołdem dla wszystkich dzieci (bez względu na wyznanie, kolor skóry i miejsce urodzenia), którym wojna odebrała ich największy skarb: Dzieciństwo. Bezlitośnie zabrała im cenny dar - czas, w którym dzieją się rzeczy magiczne, w którym małemu człowiekowi fizyka i ekonomia nie pętają nóg, w którym wiara w dobro i w drugiego człowieka jest sprawą fundamentalną.

Opowieść jest próbą pokazania procesu odradzania się nadziei w sercu dziecka. To historia mierzenia się „czystej, naiwnej” dziecięcej świadomości ze światem zewnętrznym, często okrutnym i złym. Projekcje fantastycznego świata są Piątym Elementem, czynnikiem, który pozwoli dziecku przetrwać i zachować wiarę. Ta sztuka jest konfrontacją nieskażonego, dziewiczego świata dziecięcego umysłu z pełnym bólu i goryczy światem wojennej rzeczywistości. Przywodzi na myśl przepiękny i wzruszający Grobowiec świetlików ze Studia Ghibli.

Spektakl Jutro wrócimy do domu reżyserują dyrektor Lubuskiego Teatru - Robert Czechowski oraz Michał Wnuk - na co dzień kierownik Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Za scenografię (rodem z filmów grozy) oraz oryginalne kostiumy odpowiadają Ewa oraz Piotr Tetlak. Klimatyczną muzykę do spektaklu stworzył Mariusz Szaban, znany z programu „The Voice of Poland”. Na scenie zobaczymy Ewę Dobrucką, Magdalenę Jaworską, Sylwię Gajdemską, Marka Sitarskiego, Jakuba Mikołajczaka, Daniela Zawadę, Radosława Walendę, Bartłomieja Adamczaka oraz Tomasza Olczaka.

Przedstawienie opowiada o Ukrainie, ale nie tylko – w równej mierze mówi o każdym kraju, który w historii świata konał w wojennej zawierusze. Realizacja tej sztuki jest formą wsparcia, jakie Artyści chcą przesłać do naszych wschodnich sąsiadów – najzręczniej posługujemy się sztuką, dlatego przy jej użyciu chcemy wyrazić to, co tak trudno ubrać w słowa i uchwycić rozumem. Zapraszamy na „Jutro wrócimy do domu” – bo kiedyś wszyscy znów poczujemy się bezpiecznie, wrócimy do domu…

 

Realizatorzy:

Reżyseria - Robert Czechowski, Michał Wnuk
Scenariusz - Tomasz Olczak
Scenografia, obiekty, kostiumy - Ewa Tetlak, Piotr Tetlak
Muzyka - Mariusz Szaban
Teksty piosenek - Tomasz Olczak
Reżyseria świateł, projekcje - Kamil Derda
Konsultacje choreograficzne - Marek Zadłużny
Inspicjent - Beata Sobicka-Kupczyk

 

Obsada:

Dziewczynka - Ewa Dobrucka
Mężczyzna - Marek Sitarski
Hazin - Jakub Mikołajczak
Alazi - Daniel Zawada
Anioł Musada - Sylwia Gajdemska
Anioł Alaman - Magdalena Jaworski
Źli - Bartłomiej Adamczak, Radosław Walenda, Tomasz Olczak

 

Premiera: 1 czerwca 2022 r. (Głogów) i 11 czerwca 2022 r. (Zielona Góra)
Kategoria wiekowa:
od 7 lat
Czas trwania:
ok. 60 minut

PRZEDPRZEWODNIK do spektaklu >>

Uwaga! Dla osób wrażliwych: na początku spektaklu użyte są syreny alarmowe oraz migające światła. W spektaklu jest użyta także głośna muzyka, a głos niektórych postaci jest zmieniony za pomocą komputera.

 

Recenzje:

 

Spektakl Jutro wrócimy do domu powstał w ramach współpracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie, Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, Fundacji Asocjacja 2006 oraz Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.

Zadanie zrealizowane w ramach programu Przestrzenie Sztuki, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Spektakl wziął udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

logotypy