Spektakl muzyczny „George & Ira Gershwin” w reżyserii Jana Szurmieja to zaproszenie na szczególny wieczór z największymi przebojami muzyki rozrywkowej i rewiowej braci Gershwin’ów -„beatlesów lat trzydziestych".

To kalejdoskopowa monografia złożona z utworów genialnego duetu kompozytorsko-lirycznego. Ponadto, to opowiedziana piosenkami historia kobiety i mężczyzny, niepotrafiących odnaleźć się w gąszczu metropolii i związanymi z tym niespełnieniem marzeniami o osiągnięciu życiowych celów. Twórcze napięcia i porozumienia między braćmi, z których młodszy był znakomitym kompozytorem, drugi wybitnym autorem tekstów, tworzą przepis na przebój. George i Ira Gershwin, taką recepturę wprowadzili w życie, odnosząc sukces nie tylko w Ameryce, a także i na świecie.

Bogaty dorobek obu Gershwin’ów do dziś, już jako klasyka gatunku, cieszy się wielką popularnością. Liczne piosenki, jak i ich teksty, ułożone w dowcipny i zabawny sposób napisane na scenę Broadway’u i do produkcji filmowych, stały się wzorcem rewii, musicali, kabaretu, które razem tworzą atmosferę wielkomiejskiego blichtru. Utwory tego duetu grają najlepsze orkiestry, musicale takie jak „Girl Crazy”, „Crazy for you”, „Porgy and Bess” wykonywane są na prestiżowych scenach całego świata. Najsłynniejsze kompozycje i piosenki, jak „Błękitna rapsodia” czy „Strike up the Band”, pomimo upływu czasu, nadal są chętnie wykonywane przez światowe gwiazdy zarówno jazzu, jak i muzyki pop.

 

Twórcy:

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Jan Szurmiej
Polskie teksty piosenek: Andrzej Ozga
Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Marcin Partyka
Scenografia: Wojciech Jankowiak
Kostiumy: Marta Hubka
Reżyseria świateł: Damian Banasz
Wizualizacje: Mikołaj Pływacz
Przygotowanie wokalne: Wojciech Kroczak
Asystent reżysera: Wojciech Romańczyk
Asystentka choreografa: Joanna Wąż

 

Obsada:
Gwiazda – Ona, Brodway cast - Sandra Babij
Gwiazda – Ona, Brodway cast - Joanna Wąż
Brodway Cast - Romana Filipowska
Brodway cast - Joanna Koc
Ira Gershwin - James Malcolm
George Gershwin - Wojciech Romańczyk

Inspicjentka - Beata Sobicka-Kupczyk

 

Premiera: 12 stycznia 2018 r. 
Czas trwania: 75 minut

Zdjęcia - Paula Traczyk