Zaczęło się od tego, że w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru (27.03.2024 r.) zaprosiliśmy na wieczorne warsztaty dorosłych.

Zapisało się 9 osób. Agata, Izabela, Anna, Ewa, Agnieszka, Edyta, Sylwia i dwie Jolanty odnalazły w sobie dziecko, świetnie się bawiąc i mogąc wykorzystać drzemiącą w nich energię twórczą - na co dzień nieco uśpioną. Podczas dwóch intensywnych godzin uczestniczki zaczęły powoli wchodzić w świat teatru, skupiając się na pracy teatralnej ze sobą i z grupą, miały też możliwość np. spróbowania animacji lalek. Warsztaty poprowadziła Joanna Marcinkowska, a uczestniczki zgodnie wyraziły chęć regularnych spotkań.

Prowadząca przygotowała więc tematy cyklu czterech kolejnych zajęć do końca sezonu (chwilę trwało ustalenie konkretnego dnia kolejnych zajęć). Ostatecznie uczestniczki od początku maja, w różnym składzie, spotykały się co 2 tygodnie w poniedziałkowe wieczory w Lubuskim Teatrze, a każde zajęcia poświęcone były innemu zagadnieniu teatralnemu. Było to w zasadzie rozwinięcie działań, których uczestniczki doświadczyły w pigułce na pierwszych (pilotażowych, jak się okazało) warsztatach, ponieważ każdy z tematów jest niezwykle szeroki. Na pierwszy ogień poszedł ruch: teatralna rozgrzewka wszystkich części ciała oraz różne ćwiczenia z ciałem – zarówno indywidualne, jak i grupowe. Kolejne zajęcia to skupienie na słowie: gimnastyka aparatu mowy, emocje w głosie oraz improwizacje dialogów. Trzecie zajęcia zdominował dźwięk, wydawany na różne sposoby, udało nam się nawet skomponować kilka krótkich utworów muzycznych z dostępnych instrumentów. Na koniec tego sezonu odbyły się zajęcia plastyczne: uczestniczki przygotowywały własnoręcznie maski i poznały kilka zasad z nimi związanych. Zajęcia spotkały się z niezwykle entuzjastycznym i pozytywnym przyjęciem osób, które brały w nich udział.

Twórczo nastawione kobiety chcą działać dalej, więc po wakacjach zajęcia najprawdopodobniej będą kontynuowane, a o szczegółach ewentualnego naboru, formie zajęć i terminach będziemy informować na początku kolejnego sezonu.

(jm)


Autorka zdjęć: Joanna Marcinkowska