Trzy stulecia temu publiczność zwijała się ze śmiechu oglądając przygody arlekina Trufaldina – tytułowego „sługi dwóch panów” z commedii dell’ arte Carla Goldoniego. Pracując na dwa fronty, bohater ustawicznie mylił polecenia swoich mocodawców, co prowadziło do wielu zabawnych nieporozumień i perypetii. Czy ta historia może dziś bawić tak samo, jak w tamtych czasach?

Z pewnością tak – zwłaszcza jeśli zaadaptować ją do czasów bliższych naszej współczesności. Takiego zabiegu podjął się brytyjski komediopisarz Richard Bean, przenosząc akcję pierwowzoru z XVIII-wiecznej Wenecji do Brighton roku 1963. W tej wersji niegdysiejszy Trufaldin nosi nazwisko Francis Henshall i jest drobnym angielskim cwaniaczkiem, który próbuje urządzić się w życiu, podejmując pracę u dwóch szefów jednocześnie. Jak się wkrótce okazuje, tę dwójkę łączą niecodzienne i cokolwiek niebezpieczne relacje. Lawirując między pracodawcami, Francis musi stanąć na głowie, żeby prawda o jego podwójnym etacie pozostała dla nich tajemnicą. W przeciwnym razie jego własne życie może zawisnąć na włosku…

Niech jednak widzowie nie martwią się zbytnio o los naszego bohatera! Choć autor sztuki w dużym stopniu nawiązuje do najlepszych wzorców literatury kryminalnej, to jednak nie zasiewa w odbiorcach napięcia, lecz prowokuje ich do wybuchów niczym nieskrępowanego śmiechu. Uwspółcześniając Goldoniego, tworzy wyborną farsę pełną zaskakujących zwrotów akcji. Od czasu swojej londyńskiej prapremiery w 2011 roku Człowiek dwóch szefów cieszy się niesłabnącą popularnością w Wielkiej Brytanii. Podbił serca publiczności także na Broadway'u, a następnie w Polsce – za sprawą inscenizacji, jakiej w 2015 roku dokonał Tomasz Dutkiewicz, dyrektor warszawskiego Teatru Komedia.

Dużo wcześniej, bo na początku lat 90., reżyser niejednokrotnie współpracował z Lubuskim Teatrem, gdzie zrealizował m. in. Love Story Ericha Segala oraz Songi Bertolta Brechta i Kurta Weilla. Teraz powraca z Człowiekiem dwóch szefów, aby dostarczyć tutejszej widowni porcję znakomitej rozrywki. Odwołuje się przy tym do tradycji slapsticku, komedii sytuacyjnej czy stand-up'u. Wykorzystuje również elementy spektaklu interaktywnego, dzięki czemu widzowie otrzymają szansę wejścia na scenę i zagrania z naszymi aktorami, ci natomiast uzyskają możliwość nawiązania bezpośredniego dialogu z publicznością.

 

Twórcy:

Autor - Richard Bean (w oparciu o Sługę dwóch panów Carla Goldoniego)
Przekład - Klaudyna Rozhin
Reżyseria i opracowanie muzyczne - Tomasz Dutkiewicz
Kierownictwo muzyczne - Daniel Grupa
Scenografia - Wojciech Stefaniak
Kostiumy - Sylwester Krupiński
Światło - Olaf Tryzna
Asystent reżysera - Janusz Młyński
Inspicjent - Beata Sobicka-Kupczyk

 

Obsada:

Charlie „Kaczor” Clench - Aleksander Podolak
Pauline Clench, córka Charlie'go - Romana Filipowska
Harry Dangle - Janusz Młyński
Alan, syn Dangle’a - Wojciech Romańczyk
Dolly, zatrudniona przez Clencha - Anna Stasiak
Lloyd Boateng, przyjaciel Clencha - Jerzy Kaczmarowski / Jakub Mikołajczak
Francis Henshall - Aleksander Stasiewicz
Rachel Crabbe - Katarzyna Hołyńska
Stanley Stubbers - Paweł Wydrzyński
Alfie, kelner - Robert Kuraś
Gareth, główny kelner - Andrzej Ogłoza

Premiera: 14 maja 2022 r.
Czas trwania:
ok. 180 minut
Scena: Duża Scena LT


Recenzje: