Prapremiera tej sztuki – autorstwa jednego z najbardziej znanych dramatopisarzy angielskiego obszaru językowego – odbyła się w Irlandii 19 lat temu. W swoim pierwotnym kształcie Samotny zachód jest gorzką komedią, która jednak w zielonogórskiej inscenizacji wykracza poza ramy tradycyjnie rozumianego gatunku.

Przedstawienie rozgrywa się w dwóch planach dramaturgicznych i przestrzennych. W pierwszym z nich, w świecie „rzeczywistym”, osią konfliktu jest nieustanna, w istocie groteskowa walka między dwoma starzejącymi się we wspólnej samotności braćmi, której bezsilnie towarzyszy miejscowy ksiądz i młoda dziewczyna.
Drugi plan określają symbolicznie wznosząca się nad miejscem zdarzeń góra i woda, jak mitologiczny Styks wiążąca dwa różne światy oraz metaforyczne postacie Chłopaka i trzech Dziewczyn.
Utwór McDonagh'a poraża Czechowowską melancholią i mrocznym humorem rodem z filmów Tarantino i ma w sobie wiele z klimatu Twin Peaks. Tej piorunującej mieszance nastrojów nie sposób się oprzeć. Ułomni, pokiereszowani życiem bohaterowie błąkają się nieporadnie wśród prowincjonalnych irlandzkich przestrzeni, słabo radząc sobie zarówno z Bogiem, jak i ze sobą nawzajem. A może w tym właśnie tkwi istota ich człowieczeństwa?..


Twórcy:

Autor - Martin McDonagh
Tłumaczenie - Klaudyna Rozhin
Reżyseria - Robert Czechowski
Scenografia i kostiumy - Wojciech Stefaniak
Opracowanie muzyczne - Damian-neogenn-Lindner
Ruch sceniczny - Paweł Matyasik
Światło - Piotr Pawlik
Asystent reżysera - Janusz Młyński

Obsada:
Ojciec Welsh - Ernest Nita / Jakub Mikołajczak
Coleman Connor - Jerzy Kaczmarowski
Valene Connor - Janusz Młyński
Girleen Kelleher - Romana Filipowska
Chłopak - Wojciech Romańczyk/ Paweł Gabor
Dziewczyna I -  Joanna Koc
Dziewczyna II - Joanna Wąż
Dziewczyna III  - Alicja Stasiewicz
Inspicjent - Beata Sobicka-Kupczyk

 

Premiera: 16 stycznia 2016 r.
Czas trwania: 105 minut
Scena: Duża Scena LT

 

Zdjęcia - Adaś Hanuszkiewicz

 

Recenzje: